Artykuł nr 894 | 2012-10-31 15:27:49

Tynkowanie - jak się do niego przygotować i jak tynkować?

Tynk jest cichym bohaterem każdego domu – na co dzień nie widzimy go, szczególnie wewnątrz domu, ale jest on równie niezbędny, co podłogi czy okna. Jeśli więc robisz większy remont czy stawiasz budynek, musisz liczyć się z koniecznością tynkowania. Dobrze jest wiedzieć jak zrobić to dokładnie i fachowo – szczególnie jeśli nie stać cię na zatrudnienie ekipy budowlanej.

Tynk można położyć źle i dobrze. Ty chcesz położyć dobrze. A nawet świetnie. Jeśli tak - przeczytaj wskazówki.


Jaki tynk wybrać?

O tym, czy tynk spełni swoją i zostanie dobrze położony decyduje nie tylko wprawna ręka tynkarza. Wiele zależy od samego rodzaju tynku. Wcale nie dziwi problem z wyborem właściwego tynku, skoro obecnie jest ich na rynku tak wiele. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Tynk wewnętrzny i elewacyjny – jaki wybrać? - mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje rozwieją wiele tynkarskich wątpliwości.

Wara od świeżej ściany

Budowanie domu to potwornie skomplikowana inwestycja, podczas której pułapki czyhają na nas na każdym kroku. Jednym z najczęściej popełnianych przez domorosłych budowniczych błędów jest kładzenie tynku na ściany zbyt wcześnie. Chociaż często traktujemy budynki jako nieruchome monolity, warto pamiętać, że tuż po ich postawieniu ściany budynków przechodzą długi proces osiadania i stabilizacji – innymi słowy: ruszają się.

Wcześnie położony tynk może więc popękać, i to od razu w wielu miejscach – cała nasza praca idzie wtedy na marne. Musimy więc odczekać co najmniej trzy miesiące, aby potem nie rwać włosów z głowy. Na szczęście możemy wykorzystać ten czas na ponowne przemyślenie „wykończeniówki”, również pod kątem prawidłowego tynkowania.

Warto zadbać o to, aby nie musieć w nieskończoność rozkuwać położonego już tynku, np. w celu uzupełnienia instalacji elektrycznej czy sanitarnej – osłabia to jego strukturę. Elementy metalowe powinny być też pomalowane lub zabezpieczone odpowiednim środkiem przed tynkowaniem – zaprawa sprzyja korozji metali.

Szukaj okazji!

Dodaj Komentarz Tynkowanie - jak się do niego przygotować i jak tynkować?

comments powered by Disqus