Artykuł nr 326 | 2012-09-06 20:10:23

Spacer nordic walking - na czym polega?

Jeśli potrzebujesz relaksu na świeżym powietrzu, ale słowo "sport" wywołuje w tobie dreszcze i przywołuje wspomnienia znienawidzonej szkolnej sali gimnastycznej - spróbuj nordic walking. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w marszu z kijkami, dowiedz się, na czym polega nordic walking i jak zacząć.

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Jak zaplanować spacer, by był nie tylko przyjemną chwilą relaksu, ale i czasem, gdy można zadbać o kondycję i zdrowie.

Nordic walking to właściwie sport dla wszystkich. Jest świetny dla osób starszych, pomaga także zadbać o formę osobom otyłym – wszystko to dzięki tym magicznym kijkom, które odciążają stawy.

Nordic walking został wymyślony na początku ubiegłego wieku jako trening dla narciarzy. Nie bez powodu – znacznie wzmacnia on ramiona, górną część ciała i układ krwionośny. Obecnie jest również stosowany przez sportowców – np. biegają oni z kijkami po różnym terenie. Inną ekscytującą możliwością wykorzystania kijków jest tzw. nordic blading, czyli skrzyżowanie nordic walkingu z jazdą na rolkach.

Jeśli lubisz narciarstwo zimowe albo nie przepadasz za bieganiem, ale potrzebujesz treningu wytrzymałościowego, nordic blading to świetny pomysł. Podobnie jak przy chodzeniu z kijkami, stawy są tu odpowiednio chronione, a prędkość dużo większa. Na nartorolkach można też bez problemu jeździć po drogach szutrowych i po lesie.

Jak i gdzie nauczyć się nordic walking?

Nauczyć się nordic walking też jest bardzo prosto, to trochę jak chodzenie o lasce – stawiając lewą stopę na ziemi, w tym samym momencie opieramy na ziemi prawy kijek, niedaleko od prawej nogi i vice versa.

Jeśli chcesz, żeby ktoś mimo wszystko nauczył cię techniki, wystarczy godzina zajęć z instruktorem, żeby opanować umiejętności wystarczające dla rekreacyjnego chodzenia. Z kijkami można pochodzić po parku w mieście, chociaż najprzyjemniej jest oczywiście za miastem lub w mniejszej miejscowości.

Wiele z nich, np. Inowrocław czy Świdnik, regularnie organizuje zawody na świeżym powietrzu. Mają one bardziej rozluźnioną atmosferę niż np. maratony (na ogół przewidziany jest posiłek i inne atrakcje), i można na nie przyjść w swoich najwygodniejszych butach do chodzenia. Warto również wypatrywać osobnych wyścigów dla nordic walkerów podczas imprez biegowych, np. w biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie są oddzielne zawody dla biegaczy, osób na wózkach i chodziarzy z kijkami.

Szukaj okazji!

Dodaj Komentarz Spacer nordic walking - na czym polega?

comments powered by Disqus