Artykuł nr 1274 | 2013-04-25 13:16:57

Jaki mikroskop kupić?

Obiektywy i soczewki

Jak pisaliśmy już we wspomnianym Poradniku dla kupujących sprzęt optyczny – parametry, szkło, funkcje, zastosowane w sprzęcie optycznym obiektywy, soczewki i szkło, mają spore znaczenie dla jakości widzianego obrazu.  Z uwagi na zastosowanie mikroskopu, warto wybierać następujące typy obiektywów:

  • achromatyczne – mikroskopy do użytku domowego i szkolnego oraz niektórych zastosowań profesjonalnych,
  • planachromatyczne – do zastosowań naukowych i laboratoryjnych,
  • pół-planapochromatyczne, apochromatyczne – do profesjonalnych zastosowań laboratoryjnych i naukowych.

Emanuel -S

 

Techniki obserwacji

Osoby, które z mikroskopu będą korzystały często i w sposób bardziej profesjonalny, powinny zwrócić uwagę na parametry obserwacji określane jako:

  • jasne pole, ciemne pole,
  • polaryzacja prosta, fonoskopia, ortoskopia,
  • kontrast fazowy, reliefowy lub interferencyjny,
  • techniki fluorescencyjne.

Ceny mikroskopów

Wyższa cena to oczywiście wyższa jakość i szersze zastosowanie sprzętu, ale w przypadku mikroskopów do użytku w szkole czy w domu, wydawanie wielkich kwot nie zawsze jest rozsądne, gdyż prawdopodobnie w warunkach takich potencjał mikroskopu nawet nie zostanie wykorzystany.

Kupując mikroskop dla dziecka, trzeba najpierw zastanowić się, jak często i w jakim zakresie dziecko będzie go używało, a także ile dziecko ma lat i jak bardzo jest zainteresowanie obserwacjami mikroświata. Mikroskop zabawkowy można kupić za ok. 100-200 zł – w zupełności wystarczy on dla ciekawskiego malca.

Mikroskop szkolny to wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Mikroskop laboratoryjny, jako sprzęt profesjonalny, kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najdroższe są badawcze mikroskopy specjalistyczne, których ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych i mogą sięgać naprawdę sporych sum.

Szukaj okazji!

Dodaj Komentarz Jaki mikroskop kupić?

comments powered by Disqus