Artykuł nr 1755 | 2014-03-04 14:48:36

Jaki dać prezent na chrzciny?

Pomysły na prezent na chrzciny, dla chłopców i dziewczynek – zobacz, jakie są popularne rodzaje prezentów i zdecyduj, co podarować dziecku w tym ważnym dla niego dniu.

Jaki dać prezent na chrzciny? – to kwestia indywidualna, zależna od światopoglądu rodziców.

Dawniej nie było zwyczaju obdarowywania dziecka prezentami materialnymi – jeśli już cokolwiek dawano, to był to zwykle medalik z przedstawieniem świętych, „święty” obrazek, czasem też pierwsze w życiu buciki. W idei chrztu, dużo ważniejszy był aspekt religijny i przyjęcie dziecka do wspólnoty kościoła. Z biegiem lat i zmianami społecznymi, chrzest stał się okazją do obdarowania malucha.

Popularne prezenty na chrzciny

Dewocjonalia, czyli prezenty religijne – w wielu rodzinach nadal daje się wyłącznie prezenty związane są z wyznawaną wiarą katolicką, takie jak: medalik z łańcuszkiem, ryngraf czy obrazek z przedstawieniem świętych, oprawiony w ramę. Są to podarunki uniwersalne, przydadzą się, gdy dziecko pójdzie do komunii i bierzmowania, a przede wszystkim będą pamiątką na całe życie.

Pamiątki – w tej grupie znajdują się przedmioty ozdobne, rzadko praktyczne, które mają być jedynie pamiątką dnia chrztu. Popularne są srebrne buciki, sztućce, grzebienie, szczotki, smoczki, ramki na zdjęcia, zabawki, a także albumy na zdjęcia (jakkolwiek dziś coraz rzadziej używane) czy ozdobne tuby na akt chrztu. Większość z tego typu pamiątek sprzedawana jest wraz z możliwością wygrawerowania imienia, inicjałów i daty chrztu dziecka czy innych napisów. Upominki te zwykle oferowane są w ozdobnych opakowaniach np. szkatułkach.

Upominki praktyczne – prezenty praktyczne cieszą się największą popularnością. Każdy rodzic wie, że wszelkie ubranka i akcesoria dla dzieci nie należą do najtańszych, dlatego prezenty tego typu odciążą ich domowy budżet. Najlepiej zapytać rodziców, co może im się przydać, a jeśli pozostawiają oni wybór upominku w naszej gestii, można zdecydować się na: kocyk, ubranka, wózek – przyda się np. spacerówka na wiosnę, chodzik, leżaczek, bujaczek, nosidełko, pieluszki, ręczniki, torty z ręczników (np. z wyszytym imieniem), zabawki np. pluszowego misia.

Szukaj okazji!

Dodaj Komentarz Jaki dać prezent na chrzciny?

comments powered by Disqus