Artykuł nr 474 | 2012-09-14 11:52:52

Jak zrobić skalniak?

Ogród skalny to wyjątkowa ozdoba. Warto, by skalniak swoim wyglądem przypominał fragment naturalnego krajobrazu. Skalniak można założyć wokół oczka wodnego lub fontanny, pomysły zależą wyłącznie od inwencji osoby zakładającej sklaniak. Najważniejsze, by był on zadbany i nie przypominał „kupki” kamieni porośniętych chwastami.

Wszystko o tworzeniu skalniaków...


Miejsce

Sklaniaki zakłada się w miejscach nasłonecznionych - najlepiej od strony południowej i w miejscu, w którym nie ma zbyt wielu drzew, które mogłyby odcinać dopływ światła słonecznego i hamować wzrost roślin. Jednocześnie, miejsce, gdzie znajduje się skalniak powinno być osłonięte od wiatru. Skalniaki można założyć w dowolnym miejscu przy domu, czy w ogrodzie. Z uwagi jednak na to, że rośliny rosnące na sklaniaku są niewielkich rozmiarów i zwykle mają barwy zgaszonej zieleni, seledynów i brązów, sklaniaki najlepiej prezentują się w pobliżu domu lub patio - tam, gdzie najczęściej spoglądają domownicy i ich goście.

W przypadku skalników zakładanych na terenie płaskim należy najpierw podnieść teren np. za pomocą podkładów kolejowych lub starych cegieł, które następnie zakrywa się ziemią. Podniesienie terenu umożliwi swobodny odpływ wody deszczowej, aby nie zastała się ona w ziemi pomiędzy kamieniami i nie doprowadziła do gnicia roślin. Teren, na którym zakładany jest sklaniak powinien być wolny od chwastów. Aby szybko i trwale pozbyć się chwastów można zastosować specjalne środki chemiczne, a następnie odczekać ok. miesiąca i pozwolić substancji rozłożyć się w ziemi, aby nie zaszkodziła roślinom na skalniaku.

Skalniak w donicy

W przypadku braku miejsca w ogrodzie, albo i nawet samego ogrodu, doskonałym wyjściem będzie założenie mniejszego skalniaka w donicy. Donicę z pięknie skomponowanymi mniejszymi kamyczkami oraz roślinami można postawić na tarasie, a nawet balkonie. Dno donicy wysypujemy kamieniami i przysypujemy lekko zakwaszoną glebą. Następnie sadzimy rośliny, przysypujemy ziemią, podlewamy i obkładamy kamieniami.

Szukaj okazji!

Dodaj Komentarz Jak zrobić skalniak?

comments powered by Disqus