Artykuł nr 1117 | 2012-11-16 20:04:31

Jak zrobić przelew bankowy?

Często dokonując przelewu z naszego rachunku zastanawiamy się kiedy pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy. Czasami w dokonywaniu płatności terminowych wiedza taka może być bardzo przydatna i pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z zbyt późnym wpłynięciem pieniędzy na rachunek bankowy odbiorcy. Dobrze zatem zapoznać się z problemem systemów międzybankowych, a aby rozwiać swoje wątpliwości dotyczące tej kwestii własnych finansów przeczytaj poniższy artykuł.

Systemy rozliczeniowe netto

Zaplanuj przelewy, aby już nigdy nie zapomnieć o zapłacie ważnego rachunku i uporządkować domowy budżet.

Elixir jest systemem rozrachunków międzybankowych netto. Za pomocą systemu eliksir Krajowa Izba Rozliczeniowa pośredniczy w wymianie przelewów, dowodów wpłaty, poleceń zapłaty pomiędzy bankami.

Wymiana informacji miedzy bankami 2 systemie eliksir dokonuje się  w trzech sesjach rozliczeniowych:

  • sesji porannej
  • sesji popołudniowej
  • sesji wieczornej

Banki jako instytucje korzystającej z owego systemu, podobnie, realizują przelewy międzybankowe również w trzech sesjach.

Przelewy z Banku do Innego Banku

(przelew zewnętrzny)

Jeżeli zatem robisz przelew przez internet,  do innego banku niż ten, w którym posiadasz rachunek bankowy musisz liczyć się z tym, że będzie on przechodził przez system eliksir a zatem:

Wysyłając pieniądze do  godziny 8:00 rano, to dojdzie on na konto beneficjenta dopiero trzy godziny później, bo o godzinie 11:00 rano - wtedy to następuje sesja poranna wejścia w baku. Kolejna sesja zejścia,  czyli sesja popołudniowa, kończy się około godziny 12:00 i wówczas przelew  powinien dojść do beneficjenta dopiero o godzinie 15:00.  Natomiast ostatnia już, wieczorna sesja wychodząca, kończy  się o godzinie 15:00 a pieniądze wysłane przelewem do tej godziny, powinno wpłynąć na rachunek beneficjent dopiero około  godziny 17:00. Jest to wzorcowy podział sesji wychodzących i przychodzących, który dla każdego banku jest inny także jeżeli chcesz znać dokładny czas realizacji przesłanego przez Ciebie przelewu, powinieneś sprawdzić sesje rozliczeniowe swojego banku jak i banku odbiorcy przelewu.

Szukaj okazji!

Dodaj Komentarz Jak zrobić przelew bankowy?

comments powered by Disqus