Artykuł nr 210 | 2012-09-03 13:24:49

Jak i gdzie trenować piłkę nożną?

Przyjęcie, obrót, zwód, strzał! I gol! Ależ perfekcyjnie on to zrobił! (albo zrobiła, bo przecież fanek piłki nożnej jest coraz więcej) – tak wielu z nas wyobraża sobie własne wyczyny na boisku piłkarskim. Prawda jest jednak taka, że bez porządnego treningu i kondycji na boisku będziemy się wyróżniać niczym mecz Polska-Litwa w dzień finału Ligi Mistrzów. Co potrzebne jest dobremu piłkarzowi, niezależnie od poziomu rozgrywek?

Najważniejsze to umieć kopać piłkę

Trening piłki nożnej - jak się do niego przygotować i jak utrzymać dobrą formę?

Możemy mieć oko do strzelania bramek lub straszyć napastników rywala herkulesową muskulaturą w obronie, jednak bez umiejętności przyjmowania, poruszania się z piłką i jej podawania jest się najczęściej piątym kołem u wozu. Kiedyś te umiejętności ćwiczyły się same na podwórku przed blokiem – teraz również najlepiej skrzyknąć grupkę kolegów/koleżanek, albo nawet jednego czy dwóch kopaczy i po prostu podawać do siebie nawzajem.

To nie musi być wcale nudne – taka gra w podawanie to jak spotkanie w barze, z tą różnicą że się dużo więcej ruszasz i możesz coś ciekawego podpatrzyć u innych. Jeśli nie masz bladego pojęcia jak podawać, oto instrukcja dla prawonożnych: lewą nogą stajesz przy piłce, stopa wycelowana w kierunku, w którym chcesz podać, bokiem lub wierzchem stopy uderzasz w piłkę w wybranym kierunku. Warto jednak trenować obie nogi – nabiera się pewności w operowaniu piłką i trenuje obie półkule mózgu.

Zawładnij piłką

Kontrolowanie piłki w powietrzu jest ważne. Podbijanie piłki stopą, głową, udem czy piętą znacznie zwiększa orientację przestrzenną i równowagę. Do tego ćwiczenia nie potrzebujesz nawet kolegów – wystarczy założyć trampki i wyjść przed dom. Żonglowanie nie jest łatwe i wielu osobom nie przychodzi od razu, dlatego nie zrażaj się niepowodzeniem; podpatruj innych, zajrzyj do kilku serwisów piłkarskich i zobacz, jak robią to najlepsi z najlepszych.

Bez kondycji ani rusz

Kondycja fizyczna jest równie ważna – chociaż wcale nie trzeba być zbudowanym jak Pudzian. Widziałeś/łaś kiedyś Gennaro Gattuso, Dirka Kuyta czy Parka Ji-Sunga w akcji? Ci dżentelmeni nie są wybitnymi technikami ani sprinterami, ale ich niezwykła wytrzymałość i zaciętość przynoszą im dziesiątki tysięcy funtów tygodniowo.

Szukaj okazji!

Dodaj Komentarz Jak i gdzie trenować piłkę nożną?

comments powered by Disqus